Debata nt. III Obwodnicy Krakowa - Trasa Łagiewnicka

Miałem przyjemność poprowadzić debatę na temat Trasy Łagiewnickiej inwestycji w Krakowie o wartości 1,3 mld zł zorganizowaną przez Nowoczesną i mieszakańców Krakowa.

15 grudnia w Hotelu Polskim przy ulicy Pijarskiej 17, odbyła się debata w sprawie budowy Trasy Łagiewnickiej będącej jednym z trzech odcinków tzw. III Obwodnicy (Trasa Łagiewnicka – Trasa Pychowicka – Trasa Zwierzyniecka). Obecny projekt budowy Trasy Łagiewnickiej zakłada m.in., że na odcinku od ulicy Ruczaj do ulicy Grota–Roweckiego powstanie tunel, który do czasu wybudowania Trasy Pychowickiej nie będzie udostępniony kierowcom.

Ze względu na ogromne koszty Trasa Pychowicka może powstać dopiero za kilkadziesiąt lat. Trasa Łagiewnicka, planowana od ponad 20 lat, przebiegać będzie pod oknami budynków, z których wielu wówczas nie było. Ich mieszkańcy będą mieli przed oknami ekrany akustyczne o wysokości 6 metrów.

Budowa Trasy Łagiewnickiej ze względu na jej szerokość (po 3 pasy w obu kierunkach) oraz odkrywkową metodę realizacji tunelu spowoduje ogromne trudności dla mieszkańców Osiedla Ruczaj-Zaborze, a jej efektem nie będzie poprawa warunków komunikacyjnych. Wręcz przeciwnie, cały ruch samochodowy z Kurdwanowa spowoduje znaczne zwiększenie korków na ulicach Kobierzyńskiej i Grota–Roweckiego.

Kategoria: