O mnie

debata trasalagiewnickaNazywam się Michał Starobrat mam 38 lat i jestem mieszkańcem Podgórza jak dla mnie najpiękniejszej części Krakowa. W roku 2004 ukończyłem studia na Wydziale Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej i rozpocząłem prace zawodową.

Od roku 2012 jestem właścicielem Agencji Interaktywnej Webstar. 3 lata temu widząc niekorzystne zmiany dokonujące się w Polsce współtworzyłem krakowskie struktury Nowoczesnej, ale sam nie startowałem w wyborach do sejmu.

W okresie tym współtworzyłem szereg akcji społecznych, których celem była poprawa jakości życia mieszkańców Krakowa m.in.:

 • Mapa potrzeb Krakowa – uliczne konsultacje społeczne z mieszkańcami Krakowa, którzy chętnie opowiadali, jakie problemy w ich dzielnicy trzeba rozwiązać, jakie są potrzeby, co można poprawić;
 • Debata nt. III obwodnicy Krakowa i Trasy Łagiewnickiej - przyjemność miałem poprowadzić debatę na temat Trasy Łagiewnickiej inwestycji w Krakowie o wartości 1,3 mld zł.mapapotrzebkrakoeakurdwanow
 • In Vitro dla Krakowian – początkowo wnieśliśmy własny projekt uchwały kierunkowej, ale niestety zabrakło głosów. Zebraliśmy więc ponad 5 tysięcy podpisów, aby projekt wrócił do Rady, jako projekt obywatelski, niestety również został odrzucony. Teraz udało się zgłosić pilotażowy projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego dla Małopolski.
 • Dekalog Antysmogowy – który powinien obowiązywać w całej Polsce.
 • Posadź drzewo – sadząc 50 buków i grabów w Lasku Borkowskim chcieliśmy symbolicznie pokazać swój sprzeciw wobec ustawy ułatwiającej wycinkę drzew „Lex Szyszko”.
 • Po drodze z Nowoczesną i Bądź widoczny na drogach – uliczna akcja, w której rozdawaliśmy opaski odblaskowe oraz informowaliśmy o skutkach braku oświetlenia rowerów.
 • podrodze znowoczesnaAkcje promujące Budżet obywatelski – zachęcaliśmy mieszkańców do czynnego udziału, a przede wszystkim do głosowania w ramach budżetu obywatelskiego miasta Krakowa.
 • Nowoczesny Patriotyzm – uliczna akcja, w której pytaliśmy mieszkańców Krakowa, co rozumieją pod pojęciem Nowoczesny Patriotyzm.
 • Na zdrowie w Krakowie – happening popierający restauratorów walczących o brak ograniczeń liczby koncesji na sprzedaż alkoholu;

Przez ostatnie 3 lata mojej aktywności nie mogło zabraknąć aktywności związanej z dewastacją naszego wspólnego kraju m.in.:

 • Solidarni z Rodzicami Osób Niepełnosprawnych – nie mogło mnie zabraknąć, wtedy kiedy najsłabsza grupa społeczeństwa słusznie walczyła o swój należny im godny byt.
 • Demonstracje w obronie Wolnych Sądów – nie mogło mnie zabraknąć, kiedy to ważyły się losy trójpodziału władzy i wolnych sądów.
 • manifestacja europejskaNowoczesny Manifest Europejski – cała opozycja oraz organizacje pozarządowe pokazały, że miejsce Polski jest w Zjednoczonej Europie. Utworzyliśmy żywą flagę UE i podpisaliśmy Manifest Europejski
 • Kupuję kiedy chcę – zbieraliśmy podpisy pod petycją, aby posłowie nie głosowali za zakazem handlu w niedzielę.
 • Referendum szkolne – w krótkim okresie udało nam się zebrać ponad 8 tysięcy podpisów pod referendum w sprawie zmian w systemie edukacji.
 • Oda do Radości – wspólne odśpiewanie na krakowskim Rynku osób kochających wspólną, zjednoczoną Europę
 • Wspomnienie niesławnej nocy – zorganizowana przez nasze Koło manifestacja w rocznicę niesławnej nocy bezprawnego wybierania sędziów, blokowania debaty w Sejmie i pospiesznego zaprzysiężenia sędziów nad ranem przez Prezydenta.

manifestacja wroczniceKilka tygodni temu, kiedy swój start w wyborach samorządowych potwierdził Prezydent Jacek Majchrowski, a niemal wszystkie ugrupowania prodemokratyczne w tym Nowoczesna, PO, SLD i PSL dla dobra mieszkańców Krakowa postanowiły wystartować pod jedną listą, po raz pierwszy postanowiłem wystartować w wyborach. Chciałbym otrzymać od Państwa mandat zaufania, w postaci mandatu radnego miasta Krakowa. Wiem, że jest to duży obowiązek, ale jako idealista mam nadzieję zmieniać nasze kochane miasto, aby było jeszcze piękniejsze, bardziej zielone i nowocześniejsze.

Mimo swoich niezaprzeczalnych walorów i pięknej historii Podgórze boryka się z problemami infrastrukturalnymi, komunikacyjnymi i oświatowymi. Jeżeli otrzymam mandat radnego szczególnie zabiegać będę o sprawy dzielnic peryferyjnych Boreku Fałęckiego, Swoszowic i Podgórza Duchackiego.

W Borku Fałęckim najważniejsze dla mnie będzie przyspieszenie wykupu Lasu Borkowskiego, bo każdy miesiąc, tydzień, a nawet dzień zwłoki doprowadzić może do jeszcze większej wycinki drzew. Należy jak najszybciej załatwić wszystkie niezbędne formalności, aby powstrzymać zabudowę na terenach zielonych dzielnicy.

W Swoszowicach najważniejsza będzie zmiana organizacji ruchu oraz rozwój infrastruktury, aby odciążyć ul. Myślenicką , zwiększając bezpieczeństwo dzieci uczęszczających do SP 43. Należy jak najszybciej zrealizować drogowe połączenie pomiędzy rondem Andrzeja Pamuły, a ulicą Podgórki. Należy również zadbać o rozbudowę sieci chodników oraz nowe międzydzielnicowe linie autobusowe.

W Podgórzu Duchackim niezbędne będzie zapewnienie młodym mieszkańcom nowego przedszkola. Wiem, że nie jest łatwo znaleźć niezbędny teren pod budowę nowego przedszkola, ale jeżeli w przypadku szkoły na osiedlu Złocień udało się, to i tu się uda. Warto byłoby również zadbać o nasze zwierzaki, którym przydałoby się wydzielone miejsce przeznaczone tylko dla nich.

Chcę kontynuować walkę o poprawę jakości życia mieszkańców i podjąć odpowiednie działania, które umożliwi mi mandat radnego miasta Krakowa. Jako radny dołożę starań, by Kraków rozwijał się w sposób zrównoważony i dynamiczny. Przez wiele lat pracując jako przedsiębiorca, nauczyłem się rozwiązywać bardzo trudne i złożone problemy. Nigdy nie omijając ich.

Dlatego Drogi mieszkańcu spotkajmy się od kuchni i porozmawiajmy o problemach z jakimi musisz się zmierzyć. Ja również stoję w korku, jadę w tłoku, oddycham tym samym zanieczyszczonym powietrze, nie jest mi to obce, to moja codzienność.

Twój kandydat na Radnego miasta Krakowa

Michał Starobrat

borekkurdwanow swoszowice